Menu 
 
 Ankety
 
  Novinky
 
  Knihy
 
 Fotogalerie
 
 Filmy
 
 J.K.Rowling
 
 Rozhovory
 
  Životopisy
 
 Moje ikonka
 
 Velká síň
 
 Info o HP 7
 
  Letax
 
 
Reklama
 
Veritaserum.com - Everything Harry Potter
Visit MuggleNet.com!
The Leaky Cauldron: Harry Potter book 7, film 5 news, images, interviews, merchandise and more
 
 
Sesterská stránka
(pokrevně spojená)
 
Marcel Legerský- spousta zajímavých informací pro všechny věkové kategorie z mnoha oblastí (např.:fantasy, zvířata, novinky, atd.)

Tato statistika byla zavedena 28.5.2006
 

Brendan Gleeson

Datum narození: 09.11.1955

Místo narození: Belfast, Jižní Irsko, Velká Británie

Znamení: Štír

Životopis:

Brendan Gleeson je jedním z nejznámějších herců, kteří se kdy narodili v Dublinu a v Harry Potter a Ohnivý pohár (2005) hraje "Pošuka" Moodyho, bradavického učitele předmětu "obrana proti černé magii". Sám Gleeson je bývalý učitel, který zběhl ke své velké lásce, herectví, a připojil se k irské herecké společnosti Passion Machine. Záhy dostal svou první velkou roli ve filmu I Went Down, za níž následoval kritiky i diváky vysoce ceněný snímek Johna Boormana Generál.

Jeho výkon v Generálovi mu v roce 1998 zajistil ceny za nejlepší herecký výkon na Boston Society of Film Critics' Awards, na ALFS, a v roce 1999 i cenu od London Film Critics a Best Actor Award na Irish Film & Television Awards. Během několika let se Gleesonovo jméno stalo zárukou kvality, neboť se objevil v některých velice úspěšných filmech, hrál např. zlého krále Menelaa ve snímku Troja od Wolfganga Petersena, v roli Augusta Nicholsona se objevil ve Vesnici M. Night Shyamalana, hrál v Návrat do Cold Mountain od Anthony Minghelly, Království nebeském od Ridleyho Scotta a Breakfast on Pluto v režii Neila Jordana.

Gleesonův vzestup ke slávě se započal rolí ve snímku Jima Sheridana Pastvina, po němž následovaly menší role ve filmech jako Navždy a daleko či Cesta na západ. Brzy poté se o něj začal zajímat i Hollywood a proto se v roli Hamishe objevil po boku Mela Gibsona ve snímku Statečné srdce. Z dalších snímků jmenujme Mission Impossible II od Johna Woo, A.I. : Umělá inteligence, Agent z Panamy od Johna Boormana, Krajina mé lebky, 28 dní poté od Danny Boylea a Gangy New Yorku v režii Martina Scorseseho.

Na divadelních prknech se objevil ve hrách King of the Castle, The Plough and the Stars, Prayers of Sherkin, The Cherry Orchard a v Gaiety Theatre ve hře The Paycock, která byla velmi vřele přijata i na Chicago Theatre Festival. V roce 2001 se vrátil na divadelní prkna do dublinského divadla The Peacock Theatre, aby se tam objevil ve hře On Such as We z pera Billy Roche, jejíž režie se ujal Wilson Milam. Dříve se objevil také v televizních snímcích The Treaty, Nezvaný a Únos.

Vzkazy