Menu 
 
 Ankety
 
  Novinky
 
  Knihy
 
 Fotogalerie
 
 Filmy
 
 J.K.Rowling
 
 Rozhovory
 
  Životopisy
 
 Moje ikonka
 
 Velká síň
 
 Info o HP 7
 
  Letax
 
 
 
 
Sesterská stránka
(pokrevně spojená)
 
Marcel Legerský- spousta zajímavých informací pro všechny věkové kategorie z mnoha oblastí (např.:fantasy, zvířata, novinky, atd.)

Tato statistika byla zavedena 28.5.2006
 

Joanne Kathleen Rowling

Životopis

1965

Joanne Rowling se narodila Anně a Peterovi Rowlingovým dne 31. července 1965. Dostala jen jedno křestní jméno.

1967

28. června se narodila její mladší sestra Dianne. Joanne při vzpomínce na narození její mladší sestry, které všichni říkali Di, uvádí: " Tatínek mi dal modelínu, abych se nějak zabavila, zatímco sám běhal do ložnice a zase vybíhal ven. Vůbec se napamatuju na to, kdy jsem novorozeně poprvé uviděla, ale zato si dobře pamatuju, jak chutná modelína."

1971

Již v šesti letech napsala Joanne svou první knížku, příběh o králíčkovi jménem Králíček, který dostane spalničky a navštíví ho kamarádi zvířátka, mimo jiné i velká včelka Miss Bee. Jo odjakživa ráda četla.

Rodina se přestěhuje z Yate do Winterbournu na opačné straně Bristolu, kde si Joanne často hraje se svou mladší sestrou Di a dětmi ze sousedství nejčastěji na kouzelníky a čarodějnice. Jo je většinou ta, co děj vymýšlí. Jejími největšími kamarády ze sousedství jsou Ian Potter, od kterého si později vypůjčila příjmení pro svého malého čaroděje, a jeho sestřička Vikky.

1974

Rodina se stěhuje do Tutshillu ve Walesu nedaleko městečka Chepstow. Na podzim jde Jo do nové školy, kde se seznamuje s učitelkou Sylvií Morganovou, postrachem dětí z Tutshillu i okolí. Tato přísná učitelka jako první věc ve své nové třídě rozdělila děti na chytré a méně schopné pomocí matematické písemky, které sama říkala ,,denní desetiminutovka". V zadání bylo i několik věcí, které se v Joannině bývalé škole ještě neprobíraly. O fous se Rowlingová dostala mezi hlupáky napravo. To ale jen tak nenechala a dokázala Morganové, že je chytrá - stala se z ní šprtka a na konci školního roku už seděla v levé části třídy, určené ,,chytřejším" dětem.

1976

 Jo začala navštěvovat střední školu ve Wyedeanu, kam i v šestém ročníku nastupuje její nový spolužák, Séan Harris. Brzy se s Jo seznámili a jejich přátelství trvá dodnes. Joanne věnovala Séanovi druhý díl potterovské série.

1982

V posledním školním roce ve Wyedean Comrehensive je Rowlingová vyhlášena předsedkyní třídy.

1983

Po střední škole se Joanne přihlásila na Oxford, ale nepřijali ji, a tak nastoupila na Exterskou univerzitu, kde studuje francouzštinu.

1985

V rámci studií tráví jeden rok v Paříži, kde ve francouzské škole učí na částečný úvazek angličtinu.

1987

Krátce pracuje jako úřednice pro Amnesty International a bydlí v Claphamu v jižním Londýně. Během poledních pauz píše v kavárnách. V té době vymyslela děj přinejmenším dvou románů pro dospělé.

1990

Joannin přítel s Exeteru se po studiích odstěhoval do Manchesteru a ona se rozhodla jet za ním. Jednou v červnu roku 1990 se Joanne vracela z Manchestru, kde strávila víkend marným hledáním bytu, do Londýna. Mohla myslet na spoustu věcí, jak se daří její matce, která v té době trpěla roztroušenou sklerózou nebo jestli udělala dobře, když se rozhodla opustil Londýn. Mohla, ale ve skutečnosti se jí hlavou honilo něco úplně jiného. Joanne byla nevyléčitelným snílkem, a zatímco se dívala, jak za špinavým oknem ubíhá opuštěná krajina, představovala si chlapce, kterého vlak odváží do internátní školy čar a kouzel. "Harryho obrázek mi najednou vytanul přímo před očima. Nedokážu říct proč, ani co přesně ho vyvolalo. V tom okamžiku jsem viděla Harryho i školu pro malé kouzelníky úplně jasně a zřetelně. Najednou jsem myslela na chlapce, který neví, kam doopravdy patří, až do okamžiku, kdy dostane dopis z kouzelnické školy. Ještě nikdy předtím jsem se necítila nějakou postavou tak rozrušená!" Onoho červnového večera neměla u sebe bohužel ani pero, ani papír, a tak zavřela oči a nechala se unášet svými myšlenkami na malého kouzelníka. Na konci cesty vlakem už měla mimo jiné postavu Rona Weasleyho, obra Hagrida a školní duchy, Skoro bezhlavého Nicka a Protivu. V první chvíli jen ještě postavy neměly jména. Ta přišla na řadu později.

Rowlingová si v Manchesteru našla práci jako sekretářka.

30. prosince stejného roku, kdy se v Joannině hlavě poprvé usídlil Harry Potter zemřela její matka Anne na roztroušenou sklerózu.

1991

Skoro o rok později padl Joanne do oka inzerát v novinách: "Škola v Portu hledá kvalifikovanou učitelku angličtiny." Joanne měla jen krátkou zkušenost s vyučováním, ale na inzerát odpověděla a místo získala.

1992

V Portu se Joanne seznámila s o tři roky mladším Jorgem Arantesem, kterého si 16. října 1992 vzala za manžela.

1993

27. července se mladému páru narodila dcera, která dostala jméno Jessica. Brzy na to, v listopadu, došlo k hádce, která krátké manželství definitivně pohřbila a Joanne s Jessikou odjela zpět do Anglie, do Edinburghu.

1994

V Edinburghu byla Joanne odkázaná na sociální podporu ve výší 69 liber týdně.10. srpna 1994 podala žádost o rozvod. Často se vypravovala s dcerkou v kočárku do centra, při půlhodinové procházce totiž Jessica usnula a Joanne se pak mohla v klidu usadit v kavárně a pokračovat v psaní příběhu Harryho Pottera.

Na konci roku 1994 si Joanne našla práci jako sekretářka na částečný úvazek. Brala za to 15 liber týdně, což bylo maximum, které si mohla vydělat, aby nepřišla o sociální dávky.

1995

Aby mohla učit na zdejších školách, potřebovala získat postgraduální diplom. Přihlásila se na postrgraduál v centru města, v Moray House, který je dnes součástí edinburghské univerzity. Přijali ji. Postgraduální kurz začal v srpnu. V létě si šla pro sociální podporu naposledy.

26. června dostala potvrzení o rozvodu s Jorgem Arantesem.

1996

V roce 1996 poslala Joanne rukopis Harryho Pottera a Kamene mudrců do literární agentury Cristopher Little. Celkem dvanáct nakladatelů propáslo možnost vydat Harryho Pottera(všichni ji odmítli), dokud se rukopis nedostal do nakladatelství Bloomsbury na Soho Square. Nakladatelům se jméno Joanne Rowling zdálo příliš krátké, a tak je na knihách uvedena jako J. K. Rowling, přičemž K znamená Kathleen, jméno Joanniny babičky. Zatímco čeká na reakce na svůj rukopis, získává místo jako učitelka francouzštiny.

1997

V únoru nadace Scottish Arts Council poskytne Rowlingové nejvýše dotované stipendium pro dětské autory ve výši 8000 liber. Joanne si koupí počítač a pustí se do psaní druhé knihy.

26.června se na pultech anglických knihkupectví objevil Harry Potter a Kámen mudrců. 

V září při aukci rukopisů jsou americká práva prodána v New Yorku za 105 000 dolarů, což je u dětské knihy zcela nevídané.

1998

V červenci vychází Harry Potter a Tajemná komnata.

1999

V Anglii vychází Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

Warner Brothers kupuje filmová práva na první a druhou knihu ze série.

2000

V červenci vychází v Anglii a zároveň i ve Spojených státech Harry Potter a Ohnivý pohár.

Autorka získává čestný doktorát na univerzitě v Exeteru.

2001

V březnu vycházejí v Anglii knihy Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je najít - oblíbené učebnice Harryho Pottera. Joanne se vzdává honoráře ve prospěch dobročinné organizace Comic Relief.

Rowlingová je pozvána do Buckinghamského paláce na návštěvu královny.

26. prosince se Joanne provdala za doktora Neila Murraye.

2002

V únoru se do kin dostal Harry Potter a kámen mudrců a v prosinci Harry Potter a Tajemná komnata.

2003

23. března se Jo narodil syn David Gordon Rowling Murray.

21. června vychází v originále Harry Potter a Fénixův řád.

2004

Do kin se dostává Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

2005

23. ledna se Joanne narodila holčička jménem Mackenzie Jean Rowling Murray, čímž se jí splnil sen o pětičlenné rodině.

16. července vyšel v originále Harry Potter a princ dvojí krve, kterého Joanne nazvala Mackenziiným inkoustovým a papírovým dvojčetem.

V prosinci se do kin dostává Harry Potter a Ohnivý pohár.

2007

11. ledna v hotelu Balmoral v Edinburghu Rowlingová dopisuje poslední knihu o Harrym Potterovi.

V červenci vrcholí potterománie na celém světě. 12. července je ve Velké Británii premiéra filmu Harry Potter a Fénixův řád a o týden později je premiéra i v českých kinech.

21. července vychází zřejmě poslední díl celé slavné ságy v originále Harry Potter and the Deathly Hallows (Harry Potter a Relikvie smrti). Harryho Pottera jsou plné televize, noviny a všechny možné sdělovací prostředky na celém světě. Slavná spisovatelka o půlnoci britského času při slavnosti zahájení prodeje čte úryvek z poslední knihy, který se i zdarma online promítá na internetu na stránkách anglického nakladatelství.

N ěkolik fotek Jo

 
Obrázky sídla J.K.Rowling najdete
zde
 
Všem velmi doporučuji knihu Sen jménem Harry Potter od Seana Smitha v Anglii vydanou v roce 2001. Jedná se o životní příběh J.K.Rowlingové. Tato kniha je k dostání ve spoustě knihovnách a knihkupectvích. Po kliknutí na obrázek se dostanete na jednu z několika stránek, kde se dá kniha zakoupit po internetu. Autor v knížce podrobně popisuje Joannin život.
 
 
J. K. Rowling má i svoje oficiální webové stránky velmi příjemně a neobvykle řešené. Stránky se dají spustit v několika jazycích, čeština bohužel není jedním z nich.
Tady je webová adresa:
www.jkrowling.com
 
Vzkazy