Menu 
 
 Ankety
 
  Novinky
 
  Knihy
 
 Fotogalerie
 
 Filmy
 
 J.K.Rowling
 
 Rozhovory
 
  Životopisy
 
 Moje ikonka
 
 Velká síň
 
 Info o HP 7
 
  Letax
 
 
 
 
Sesterská stránka
(pokrevně spojená)
 
Marcel Legerský- spousta zajímavých informací pro všechny věkové kategorie z mnoha oblastí (např.:fantasy, zvířata, novinky, atd.)

Tato statistika byla zavedena 28.5.2006
 
Rozhovor pro Amazon.co.uk s J.K. Rowling z roku 1999
 
 
Rozvedená, žijící na podpoře v malém bytě v Edinburgu s malou dcerkou, J.K. Rowlingová napsala Harryho Pottera a Kámen mudrců v ukradených chvilkách v kavárně. Naštěstí ji Harry Potter zachránil! V tomto rozhovoru pro Amazon.co.uk Rowlingová vypráví o narození našeho hrdiny, o hotelu v Manchesteru, kde se zrodil famfrpál, a o tom, jak se jako jedenáctiletá možná trochu podobala Hermioně.

Amazon.co.uk: Chtěla jste být spisovatelkou, když jste byla mladší?

J.K. Rowlingová (JKR): Ano, chtěla jsem být spisovatelkou od nepaměti. Angličtina byla ve škole vždycky můj oblíbený předmět, takže proč jsem pokračovala ke státnici z francouzštiny, se každý může jen domnívat.

Amazon.co.uk: Kolik vám bylo, když jste začala psát a jaká byla vaše první knížka?

JKR: Svůj první dokončený příběh jsem napsala, když mi bylo asi šest. Bylo to o králíkovi, který se jmenoval Králík. Velice nápadité. Psala jsem odjakživa.

Amazon.co.uk: Proč jste si vybrala, že budete spisovatelkou?

JKR: Kdyby se někdo zeptal na můj recept na štěstí, první krok by byl najít, co na světě děláte nejraději, a druhý krok najít někoho, kdo vás za to bude platit. Považuji se věru za velmi šťastnou, že jsem schopná uživit se psaním.

Amazon.co.uk: Máte nějaké plány psát knihy pro dospělé?

JKR: Moje první dva romány – které jsem se nikdy nesnažila publikovat – byly pro dospělé. Předpokládám, že bych možná napsala další, ale já si opravdu nepředstavuji nějaké cílové obecenstvo, když píšu. První přicházejí nápady, takže opravdu záleží na nápadu, který mě příště popadne.

Amazon.co.uk: Jak dlouho vám trvá napsat knihu?

JKR: Moje poslední kniha – ta třetí v Harryho sérii – mi trvala asi rok, což je na mě dost rychlé. Když dokážu dokončit čtvrtý díl během léta, což je můj termín, bude to moje nejrychlejší – okolo osmi měsíců.

Amazon.co.uk: Odkud ty nápady na knížky o Harrym Potterovi přicházejí?

JKR: Nemám ponětí, odkud přicházejí a doufám, že to nikdy nezjistím, zkazilo by mi to to vzrušení, kdyby vyšlo najevo, že prostě mám nějakou povedenou malou vrásku na povrchu mozku, která mě nutí přemýšlet o neviditelných vlakových nástupištích.

Amazon.co.uk: Jak přicházíte na jména postav ve vašich knížkách?

JKR: Pár jsem jich sama vymyslela, ale také sbírám zvláštní jména. Mám je od středověkých svatých, z map, slovníků, rostlin, válečných památníků a od lidí, které jsem potkala.

Amazon.co.uk: Jsou vaše postavy založené na lidech, které znáte?

JKR: Některé jsou, ale musím být hrozně opatrná, co o tomhle říkám. Většinou jsou skuteční lidé inspirací pro postavu, ale když už jsou jednou ve vaší hlavě, začnou se měnit v něco docela jiného. Profesor Snape a Zlatoslav Lockhart začali jako přehnané verze lidí, které jsem poznala, ale stali se někým jiným, když jsem je dostala na papír. Hermiona je zase trochu jako já, když mi bylo 11, ačkoliv je mnohem chytřejší.

Amazon.co.uk: Jsou některé z příběhů založené na vašem životě nebo na životech lidí, které znáte?

JKR: Vědomě v knihách o Harrym nezakládám na mém životě, ale to samozřejmě neznamená, že se do toho vaše osobní pocity nepřikradou. Když jsem si četla dvanáctou kapitolu prvního dílu, „Zrcadlo z Erisedu“, uvědomila jsem si, že jsem Harrymu dala hodně z mých vlastních pocitů ze smrti mé matky, i když jsem si to při psaní neuvědomovala.

Amazon.co.uk: Kde se vzal nápad na famfrpál?

JKR: Vymyslela jsem famfrpál, když jsem trávila noc ve velmi malém pokoji v hotelu Bournville v Didsbury v Manchesteru. Chtěla jsem sport pro kouzelníky a vždycky jsem chtěla vidět hru s více jak jedním míčem. Ta myšlenka mě pobavila. Mudlovský sport, který se tomu nejvíce podobá, je basketbal, na který se dívám nejraději. Hrozně jsem se bavila, když jsem vymýšlela pravidla a pořád ještě mám zápisník plný grafů a všech jmen pro míče, které jsem zkoušela předtím, než jsem se ustálila na Zlatonce, Potloucích a Camrálu.

Amazon.co.uk: Kde jste vzala nápady na kouzelnické vyučování a kouzelná zaklínadla?

JKR: Školní předměty jsem rozhodla velmi brzo. Většina kouzel je smyšlených, ale některé z nich mají základ v tom, čemu lidí věřívali. Za mnoho našich vědeckých znalostí vděčíme alchymistům!

Amazon.co.uk: Které složky myslíte, že knihy o Harrym Potterovi potřebují?

JKR: Vážně jsem o tom nikdy nepřemýšlela jako o složkách, ale předpokládám, že kdybych musela nějaké jmenovat, řekla bych humor, silné postavy a nepropustnou zápletku. Tyhle věci by se přidaly do druhu knih, který mám já sama nejraději. No a ještě jsem zapomněla na hrůzu – nikdy jsem si nekladla za cíl děsit lidi, ale vypadá to, že se to do toho vždycky nějak přikrade cestou.

Amazon.co.uk: Píšete ručně, anebo na počítači?

JKR: Pořád ráda píšu ručně. Běžně udělám první návrh perem na papír a první úpravy dělám, když to přepisuji do počítače. Z nějakého důvodu, upřednostňuji psaní černým perem než modrým. Ale jsem známá tím, že píšu na všechny divné věci, když s sebou nemám zápisník. Jména bradavických kolejí byly vytvořeny na zadní stranu sáčku na zvracení v letadle. Ano, byl prázdný.

Amazon.co.uk: Jaké knihy ráda čtete?

JKR: Moje nejoblíbenější spisovatelka je Jane Austenová. Ani nevím, kolikrát jsem přečetla všechny její knihy. Můj nejoblíbenější žijící spisovatel je Roddy Doyle, o kterém si myslím, že je génius. Myslím, že dělají podobné věci – vytváří plně vyrovnané postavy, často bez mnoha fyzických popisů, zkoumají lidské chování velmi nesentimentálním a ještě dojemným způsobem a samozřejmě jsou ZÁBAVNÍ.

Amazon.co.uk: Jaké knihy jste četla jako dítě? Ovlivnily vás nějakým způsobem v psaní?

JKR: Je to vždycky těžké říct, co vás ovlivňuje. Všechno, co jste viděli, zkusili, přečetli nebo slyšeli se zaboří jako kompost do vaší hlavy a vaše vlastní myšlenky potom vyrostou z toho kompostu. Ačkoliv tři knížky, které jsem jako dítě četla, my zůstaly v paměti. Jedna je The Little White Horse od Elizabeth Goudgeové, což byla asi moje nejoblíbenější knížka, když jsem byla malá. Druhá je Manxmouse od Paula Gallica, což není Gallicova nejznámější kniha, ale já myslím, že je báječná. Třetí je Grimble od Clementa Freuda. Grimble je jedna z nejlegračnějších knih, které jsem kdy četla, a malý chlapec Grimble je sám o sobě fantastická postava. Hrozně ráda bych viděla Grimblea jako film. Pokud vím, tyhle dva poslední skvělé kousky literatury už se nevydávají, takže pokud tohle bude někdy nějaký vydavatel číst, můžete je prosím oprášit a znova začít vydávat, aby je mohli číst i ostatní lidé?
Vzkazy